999cc of maximum V-Twin output. Our premier engine with full pressure lubrication, oil cooler, cyclonic filtration, 20A alternator, and four configurations covering EFI/carb delivery and two shaft diameters.
| Engine | |
| Displacement | 999cc |
| Configuration | V-Twin, 4-Stroke OHV |
| Bore | 3.543 in |
| Stroke | 3.091 in |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Cooling | Air Cooled |
| Performance | |
| Net Power (SAE J1349) | 24 kW @ 3600 RPM |
| Net Torque (SAE J1349) | 71 Nm @ 2800 RPM |
| Fuel Delivery | Carburetor |
| Throttle / Governor | Manual Speed Lever |
| Key Start | Yes |
| Alternator | 12V 20A - 240W W/ RECTIFIER |
| Lubrication & Output | |
| Lubrication System | Pressurized & Splash |
| Oil Capacity | 2.64 qt |
| Low Oil Shutdown | Yes, Pressure Sensor |
| Output Shaft Diameter | 1.125" |
| Compliance | |
| Dry Weight | 118.8 lbs |
| EPA Exhaust | Yes — 500 HOURS |
| Warranty | 3 Years |
| Part Number | 110056 |
| Engine | |
| Displacement | 999cc |
| Configuration | V-Twin, 4-Stroke OHV |
| Bore | 3.543 in |
| Stroke | 3.091 in |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Cooling | Air Cooled |
| Performance | |
| Net Power (SAE J1349) | 24 kW @ 3600 RPM |
| Net Torque (SAE J1349) | 71 Nm @ 2800 RPM |
| Fuel Delivery | Carburetor |
| Throttle / Governor | Manual Speed Lever |
| Key Start | Yes |
| Alternator | 12V 20A - 240W W/ RECTIFIER |
| Lubrication & Output | |
| Lubrication System | Pressurized & Splash |
| Oil Capacity | 2.64 qt |
| Low Oil Shutdown | Yes, Pressure Sensor |
| Output Shaft Diameter | 1.437" |
| Compliance | |
| Dry Weight | 118.8 lbs |
| EPA Exhaust | Yes — 500 HOURS |
| Warranty | 3 Years |
| Part Number | 110060 |
*Net power levels per SAE J1349. Weights approximate and may vary with options.
This CRX 1000 is our premier V-Twin engine — packed with powerful and reliable components for the toughest commercial and industrial applications
Full pressure lubrication system circulates oil under pressure to all critical engine components
Oil cooler and external oil filter extends the life of the oil and prevents premature wear — exclusively available on CRX V-Twin engines
Cyclonic air filtration system maintains optimal performance on the most demanding job sites
20A alternator powers electric start and auxiliary systems
EFI available for precise fuel delivery regardless of altitude, temperature, or load variation
Four configurations covering EFI/carb delivery and 1.125"/1.437" shaft diameters
Need something not listed? Call 1-833-279-3646 or email CRXService@Fna-Group.com
Engine selection, fitment, service locations — our team can help you get the right answer fast.