272cc of efficient, well-tuned output stepping up displacement and torque for applications that need more pull without moving to a larger engine class.
The CRX 275 is available in 2 configurations. Select yours to view specs.
| Engine | |
| Displacement | 272cc |
| Configuration | Single Cylinder, 4-Stroke OHV |
| Bore | 2.953 in |
| Stroke | 2.421 in |
| Compression Ratio | 8.6:1 |
| Cooling | Air Cooled |
| Performance | |
| Net Power (SAE J1349) | 5.8 kW @ 3600 RPM |
| Net Torque (SAE J1349) | 15.5 Nm @ 3000 RPM |
| Fuel Delivery | Carburetor |
| Throttle / Governor | Manual Speed Lever |
| Key Start | No — Recoil Only |
| Alternator | — |
| Lubrication & Output | |
| Lubrication System | Splash |
| Oil Capacity | 0.85 qt |
| Low Oil Shutdown | Yes, Level Sensor |
| Output Shaft Diameter | 1.000" |
| Compliance | |
| Dry Weight | 41.8 lbs |
| EPA Exhaust | Yes — 250 HOURS |
| Warranty | 3 Years |
| Part Number | 110131 |
| Engine | |
| Displacement | 272cc |
| Configuration | Single Cylinder, 4-Stroke OHV |
| Bore | 2.953 in |
| Stroke | 2.421 in |
| Compression Ratio | 8.6:1 |
| Cooling | Air Cooled |
| Performance | |
| Net Power (SAE J1349) | 5.8 kW @ 3600 RPM |
| Net Torque (SAE J1349) | 15.5 Nm @ 3000 RPM |
| Fuel Delivery | Carburetor |
| Throttle / Governor | Manual Speed Lever |
| Key Start | Yes |
| Alternator | 12V 9A - 108W W/ RECTIFIER |
| Lubrication & Output | |
| Lubrication System | Splash |
| Oil Capacity | 0.85 qt |
| Low Oil Shutdown | Yes, Level Sensor |
| Output Shaft Diameter | 1.000" |
| Compliance | |
| Dry Weight | 41.8 lbs |
| EPA Exhaust | Yes — 250 HOURS |
| Warranty | 3 Years |
| Part Number | 110132 |
*Net power levels per SAE J1349. Weights approximate and may vary with options.
Packed with premium features and professional specifications, guaranteed to perform in the toughest applications
Heavy-duty steel blower housing designed to protect vital components from impact
Dual-element air filtration maintains optimal power on dusty work sites
Cast iron cylinder sleeve for reduced friction and improved cooling during extreme cycles
Forged iron crankshaft with heavy-duty steel ball bearings
Low oil auto-shutdown sensor protects the engine from oil starvation
Need something not listed? Call 1-833-279-3646 or email CRXService@Fna-Group.com
Engine selection, fitment, service locations — our team can help you get the right answer fast.