338cc of mid-range professional power bridging the gap between compact and high-output. Dual-element air filtration, cast iron cylinder, and forged iron crankshaft standard.
| Engine | |
| Displacement | 338cc |
| Configuration | Single Cylinder, 4-Stroke OHV |
| Bore | 3.228 in |
| Stroke | 2.52 in |
| Compression Ratio | 8.4:1 |
| Cooling | Air Cooled |
| Performance | |
| Net Power (SAE J1349) | 7.2 kW @ 3600 RPM |
| Net Torque (SAE J1349) | 21 Nm @ 2600 RPM |
| Fuel Delivery | Carburetor |
| Throttle / Governor | Manual Speed Lever |
| Key Start | No — Recoil Only |
| Alternator | — |
| Lubrication & Output | |
| Lubrication System | Splash |
| Oil Capacity | 1.16 qt |
| Low Oil Shutdown | Yes, Level Sensor |
| Output Shaft Diameter | 1.000" |
| Compliance | |
| Dry Weight | 69.3 lbs |
| EPA Exhaust | Yes — 250 HOURS |
| Warranty | 3 Years |
| Part Number | 110133 |
| Engine | |
| Displacement | 338cc |
| Configuration | Single Cylinder, 4-Stroke OHV |
| Bore | 3.228 in |
| Stroke | 2.52 in |
| Compression Ratio | 8.4:1 |
| Cooling | Air Cooled |
| Performance | |
| Net Power (SAE J1349) | 7.2 kW @ 3600 RPM |
| Net Torque (SAE J1349) | 21 Nm @ 2600 RPM |
| Fuel Delivery | Carburetor |
| Throttle / Governor | Manual Speed Lever |
| Key Start | Yes |
| Alternator | 12V 20A - 240W W/ RECTIFIER |
| Lubrication & Output | |
| Lubrication System | Splash |
| Oil Capacity | 1.16 qt |
| Low Oil Shutdown | Yes, Level Sensor |
| Output Shaft Diameter | 1.000" |
| Compliance | |
| Dry Weight | 69.3 lbs |
| EPA Exhaust | Yes — 250 HOURS |
| Warranty | 3 Years |
| Part Number | 110134 |
*Net power levels per SAE J1349. Weights approximate and may vary with options.
Commercial-style dual-element air filtration system helps maintain optimal power on dusty work sites
Choke and fuel shut-off valve with integral fuel filter housing for convenience and easy maintenance
Cast iron cylinder decreases friction between mating parts and keeps the engine cool during extreme applications
Precision-machined, forged iron crankshaft with heavy-duty steel ball bearings for toughness in extreme duty cycles
Low oil auto-shutdown sensor prevents damage to the engine when oil volume is low
Heavy-duty steel blower housing protects vital components from impact
Need something not listed? Call 1-833-279-3646 or email CRXService@Fna-Group.com
Engine selection, fitment, service locations — our team can help you get the right answer fast.