224cc of proven performance. Just like the 165 and 210, premium parts come standard — forged iron crankshaft, steel ball bearings, dual fuel filters, and low oil shutdown. Available with recoil or key start.
| Engine | |
| Displacement | 224cc |
| Configuration | Single Cylinder, 4-Stroke OHV |
| Bore | 2.835 in |
| Stroke | 2.165 in |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Cooling | Air Cooled |
| Performance | |
| Net Power (SAE J1349) | 4.5 kW @ 3600 RPM |
| Net Torque (SAE J1349) | 12.5 Nm @ 2800 RPM |
| Fuel Delivery | Carburetor |
| Throttle / Governor | Manual Speed Lever |
| Key Start | No — Recoil Only |
| Alternator | — |
| Lubrication & Output | |
| Lubrication System | Splash |
| Oil Capacity | 0.63 qt |
| Low Oil Shutdown | Yes, Level Sensor |
| Output Shaft Diameter | 0.750" |
| Compliance | |
| Dry Weight | 33.0 lbs |
| EPA Exhaust | Yes — 125 HOURS |
| Warranty | 3 Years |
| Part Number | 110129 |
| Engine | |
| Displacement | 224cc |
| Configuration | Single Cylinder, 4-Stroke OHV |
| Bore | 2.835 in |
| Stroke | 2.165 in |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Cooling | Air Cooled |
| Performance | |
| Net Power (SAE J1349) | 4.5 kW @ 3600 RPM |
| Net Torque (SAE J1349) | 12.5 Nm @ 2800 RPM |
| Fuel Delivery | Carburetor |
| Throttle / Governor | Manual Speed Lever |
| Key Start | Yes |
| Alternator | 12V 9A - 108W W/ RECTIFIER (REMOTE) |
| Lubrication & Output | |
| Lubrication System | Splash |
| Oil Capacity | 0.63 qt |
| Low Oil Shutdown | Yes, Level Sensor |
| Output Shaft Diameter | 0.750" |
| Compliance | |
| Dry Weight | 33.0 lbs |
| EPA Exhaust | Yes — 125 HOURS |
| Warranty | 3 Years |
| Part Number | 110130 |
*Net power levels per SAE J1349. Weights approximate and may vary with options.
Our CRX 225 is up to the task of any outdoor project — premium parts come standard, featuring a forged iron crankshaft, steel ball bearings, dual fuel filters, and low oil shutdown
Commercial-style dual-element air filtration system helps maintain optimal power on dusty work sites
Choke and fuel shut-off valve with integral fuel filter housing closely located for convenience and easy maintenance
Cast iron cylinder decreases friction between mating parts and helps keep the engine cool
Precision-machined, forged iron crankshaft with heavy-duty steel ball bearings for low vibration and toughness
Low oil auto-shutdown sensor prevents damage to the engine when oil volume is low
Need something not listed? Call 1-833-279-3646 or email CRXService@Fna-Group.com
Engine selection, fitment, service locations — our team can help you get the right answer fast.