420cc of proven professional performance. The largest single-cylinder in the lineup — commercial-style filtration, cast iron cylinder, forged crankshaft, and 9 kW at 3600 RPM.
| Engine | |
| Displacement | 420cc |
| Configuration | Single Cylinder, 4-Stroke OHV |
| Bore | 3.543 in |
| Stroke | 2.598 in |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Cooling | Air Cooled |
| Performance | |
| Net Power (SAE J1349) | 9 kW @ 3600 RPM |
| Net Torque (SAE J1349) | 27 Nm @ 2600 RPM |
| Fuel Delivery | Carburetor |
| Throttle / Governor | Manual Speed Lever |
| Key Start | No — Recoil Only |
| Alternator | — |
| Lubrication & Output | |
| Lubrication System | Splash |
| Oil Capacity | 1.16 qt |
| Low Oil Shutdown | Yes, Level Sensor |
| Output Shaft Diameter | 1.000" |
| Compliance | |
| Dry Weight | 67.1 lbs |
| EPA Exhaust | Yes — 250 HOURS |
| Warranty | 3 Years |
| Part Number | 100701 |
| Engine | |
| Displacement | 420cc |
| Configuration | Single Cylinder, 4-Stroke OHV |
| Bore | 3.543 in |
| Stroke | 2.598 in |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Cooling | Air Cooled |
| Performance | |
| Net Power (SAE J1349) | 9 kW @ 3600 RPM |
| Net Torque (SAE J1349) | 27 Nm @ 2600 RPM |
| Fuel Delivery | Carburetor |
| Throttle / Governor | Manual Speed Lever |
| Key Start | Yes |
| Alternator | 12V 20A - 240W W/ RECTIFIER |
| Lubrication & Output | |
| Lubrication System | Splash |
| Oil Capacity | 1.16 qt |
| Low Oil Shutdown | Yes, Level Sensor |
| Output Shaft Diameter | 1.000" |
| Compliance | |
| Dry Weight | 67.1 lbs |
| EPA Exhaust | Yes — 250 HOURS |
| Warranty | 3 Years |
| Part Number | 110136 |
*Net power levels per SAE J1349. Weights approximate and may vary with options.
Commercial-style dual-element air filtration system helps maintain optimal power on dusty work sites
Choke and fuel shut-off valve with integral fuel filter housing closely located for convenience and easy maintenance
Cast iron cylinder decreases friction between mating parts and helps keep the engine cool during extreme applications
Precision-machined, forged iron crankshaft with heavy-duty steel ball bearings designed for low vibration and toughness required for the most extreme duty cycles
Low oil auto-shutdown sensor prevents damage to the engine when oil volume is low
Heavy-duty steel blower housing designed to protect vital components from impact under the toughest conditions
Need something not listed? Call 1-833-279-3646 or email CRXService@Fna-Group.com
Engine selection, fitment, service locations — our team can help you get the right answer fast.