208cc of reliable professional power. Packed with premium parts including a forged iron crankshaft, steel ball bearings, dual fuel filters, and low oil shutdown.
| Engine | |
| Displacement | 208cc |
| Configuration | Single Cylinder, 4-Stroke OHV |
| Bore | 2.756 in |
| Stroke | 2.126 in |
| Compression Ratio | 8.6:1 |
| Cooling | Air Cooled |
| Performance | |
| Net Power (SAE J1349) | 4.3 kW @ 3600 RPM |
| Net Torque (SAE J1349) | 11.5 Nm @ 2600 RPM |
| Fuel Delivery | Carburetor |
| Throttle / Governor | Manual Speed Lever |
| Key Start | No — Recoil Only |
| Alternator | — |
| Lubrication & Output | |
| Lubrication System | Splash |
| Oil Capacity | 0.63 qt |
| Low Oil Shutdown | Yes, Level Sensor |
| Output Shaft Diameter | 0.750" |
| Compliance | |
| Dry Weight | 33.0 lbs |
| EPA Exhaust | Yes — 125 HOURS |
| Warranty | 3 Years |
| Part Number | 110128 |
*Net power levels per SAE J1349. Weights approximate and may vary with options.
Heavy-duty steel blower housing designed to protect vital components from impact under the toughest conditions
Commercial-style dual-element air filtration system helps maintain optimal power on dusty work sites
Cast iron cylinder decreases friction between mating parts and helps keep the engine cool during extreme applications
Precision-machined, forged iron crankshaft with heavy-duty steel ball bearings designed for low vibration and toughness required for the most extreme duty cycles
Low oil auto-shutdown sensor prevents damage to the engine when oil volume is low
Need something not listed? Call 1-833-279-3646 or email CRXService@Fna-Group.com
Engine selection, fitment, service locations — our team can help you get the right answer fast.